Psychosomatyka część 1
czerwiec 5, 2022 o godzinie 10:48 ,
Brak komentarzy
Co to jest psychosomatyka
To wiedza pokazująca związek pomiędzy czynnikami psychicznymi jakimi jest stres, środowisko i osobowość, a powstawaniem chorób somatycznych i wpływających na ich przebieg.
Wiele chorób ma podłoże psychiczne i z powodu emocjonalnego cierpienia lub frustracji ciało zaczyna chorować.
Na początku listy czynników psychosomatycznych znajduje się stres. Stresujące wydarzenie natury psychicznej, fizycznej lub fizjologicznej powoduje zmianę naszego samopoczucia. To mogą być różnego rodzaju sytuacje np. diagnoza poważnej choroby wykrytej u nas lub u kogoś nam bliskiego, zmiana pracy, problemy w związku, itp.
Gdy odbieramy jakieś zdarzenie jako zagrażające naszemu szeroko pojętemu poczuciu bezpieczeństwa wywołuje to zaburzenie równowagi organizmu. Objawia się podniesieniem poziomu cukru we krwi, przyspieszeniem akcji serca, napięciem mięśni itd.
Dochodzi wtedy do zmian w rejonach ośrodkowego układu nerwowego, dokładnie w jądrze migdałowatym i korze mózgowej, które są zaangażowane podczas przeżywania emocji. W obu częściach mózgu następują zmiany.
Stres to niestety nie tylko chwilowa zmiana związana z trudnym wydarzeniem, które nas spotkało. Do stresu przyczyniają się także zablokowane, niewyrażone emocje: złość, gniew, nienawiść, żal, poczucie winy.
Profesor Herbert Benson z medycznego uniwersytetu Harvard Medical School jako pierwszy na świecie, na tak dużą skalę zajął się badaniami związku stresu i chorób. Twierdzi, że nawet do 90% wizyt u lekarzy może być spowodowane działaniem stresu, czyli większość istniejących chorób przewlekłych ma podłoże psychiczne.
Kardiolog Benson twierdzi, że długotrwały stres może się przyczyniać do 70 – 90% chorób, w tym: zespołu chronicznego zmęczenia, zespołu stresu pourazowego, raka, niepłodności, chorób wieńcowych, wrzodowych i wielu innych.
cdn...